Inspekcja kanalizacji Katowice

Firma KanEkspert oferuje profesjonalne usługi z zakresu inspekcji kanalizacji na terenie Katowic i okolic. Przeprowadzenie monitorignu kanalizacji pomoże przy ustaleniu przyczyn awarii kanalizacji a wbudowany nadajnik umożliwi dokładną lokalizację uszkodzenia kanalizacji

W swojej bazie sprzętowej posiadamy również specjalistyczną kamerę z pomiarem spadków do monitoringu sieci kanalizacyjnych.

W zakres usług wchodzi:

663 393 666

Potrzebujesz monitoringu kanalizacji? Zadzwoń już teraz!

Obszar działania KanEkspert - kamerowanie kanalizacji

Wykonujemy inspekcję kanalizacji na terenie Katowic we wszystkich dzielnicach:

Bogucice
Brynów - os. Zgrzebnioka
Dąb
Dąbrówka Mała
Giszowiec
Janów-Nikiszowiec
Kostuchna
Koszutka
Ligota-Panewniki
Murcki
os. Paderewskiego - Muchowiec
os. Tysiąclecia
os. Witosa
Piotrowice-Ochojec
Podlesie
Szopienice-Burowiec
Środmieście
Wełnowiec-Józefowiec
Załęska Hałda-Brynów
Załęże
Zarzecze
Zawodzie

Obsługujemy ponadto wszystkie miejscowości znajdujące się w promieniu 20km od Katowic, zaliczają się do nich:

Będzin, Bobrowniki, Brzękowice Górne, Brzękowice-Wał, Bytom, Chorzów, Chrobakowe, Czeladź, Dąbie, Dąbrowa Górnicza, Dobieszowice, Gajówka Łagisza, Goląsza Biska, Goląsza Dolna, Góra Siewierska, Grodków, Imielin, Lędziny, Malinowice, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Preczów, Psary, Radzionków, Rogoźnik, Ruda Śląska, Sarnów, Siemianowice Śląskie, Siemonia, Sosnowiec, Strzyżowice, Świętochłowice, Twardowice, Tychy, Wojkowice, Wymysłów, Wyry

Dojazd do klienta wliczony jest w cenę usługi i nie podlega dodatkowym opłatom.

Sprzęt do inspekcji kanalizacji

Inspekcję kanalizacji wewnątrz budynków realizujemy przenośnymi kolorowymi kamerami zamontowanymi na końcu elastycznego kabla wykonanego z włókna szklanego. Każda z naszych kamer posiada wbudowane oświetlenie LED z możliwością regulacji intensywności emitowanego światła. Obraz z monitoringu kanalizacji widoczny jest przez cały czas na kolorowym monitorze z informacją o ilości metrów dokonanej inspekcji. Materiał wideo o wysokiej jakości D1(720x576 pikseli) z inspekcji za pomocą wbudowanej nagrywarki rejestrowany jest bezpośrednio na kartę SD w najpopularniejszym formacie AVI, dzięki temu odtworzenie na dwolonym urządzeniu jest praktycznie bezproblemowe.

Inspekcja instalacji kanalizacyjnej
Kamera do inspekcji kanalizacji

Podręczny zestaw do inspekcji idealnie nadaje się do kamerowania mniejszych rur kanalizacyjnych takich jak odpływy ze zlewozmywaków kuchennych, umywalek, brodzików, toalet itp. gdzie średnica rury mieści się w zakresie od DN32 do DN160 a sama instalacja jest stosunkowo krótka do ok. 25 - 30m. Ważną zaletą mniejszego zestawu do kamerowania kanalizacji jest głowica kamery, która dzięki swej budowie może przejść przez kolana 90° w rurze od DN50! Jest to bardzo ważne przy monitoringu rur kanalizacyjnych odprowadzających wodę ze zlewozmywaków kuchennych.

Cecha Wartość
Zakres średnic rur Od DN32 (w prostym odcinku) do DN160
Wbudowany nadajnik do lokalizacji Tak
Długość przewodu kamery 30 m
Rozdzielczość kamery D1(720x576)
Możliwość nagrywania materiału z inspekcji Tak w formacie AVI.
Licznik metrów Tak
Cechy mniejszej kamery inspekcyjnej dla rur DN32-DN160

Urządzenie posiada ponadto wbudowany nadajnik dzięki któremu możliwa jest dokładna lokalizacja położenia głowicy kamery . Lokalizacja kamery jest niezwykle przydatna w przypadkach stwierdzenia awarii, która znajduje się kilka bądź kilkanaście metrów od miejsca rozpoczęcia inspekcji a sama kamera pokonuje w kanalizacji kilka kolan zmieniających kierunek instalacji. Dokładne namierzenie kamery owocuje zmniejszeniem do minimum miejsca wykopu oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Duży zestaw do kamerowania kanalizacji podposadzkowej
Zestaw do inspekcji kanalizacji z kablem o długości 120 m

Do monitoringu większych średnic rur (szczególnie w miejscach gdzie niemożliwy jest wjazd kamery samojezdnej) stosujemy większy typ kamery inspekcyjnej posiadającej znacznie twardszy przewód o długości 120 m!. Głowica kamery w większym zestawie posiada wbudowany nadajnik 512Hz, który we współpracy z lokalizatorem jest w stanie pokazać dokładny punkt położenia kamery w terenie badź wewnątrz budynku.

Głowica kamery inspekcyjnej ponadto została wyposażona w autopoziomowanie obrazu dzięki któremu obraz widoczny na monitorze podczas inspekcji oraz na nagraniu jest zawsze wypoziomowany w stosunku do rury (dół rury znajduje zawsze na dole nagrania).

Notatki tekstowe tworzone podczas inspekcji umożliwiają dokładne opisanie problemu związanego z instalacją kanalizacyjną dzięki temu późniejsze odtwarzanie materiału z monitoringu jest łatwe do zinterpretowania .

Pierścienie centrujące głowicę podczas kamerowania kanalizacji
Pierścienie centrujące głowicę w rurze podczas kamerowania kanalizacji w różnych średnicach

Stosowanie tej samej głowicy w różnych średnicach rur możliwe jest dzięki pierścieniom centrującym położenie w rurze - Im większy jest rozmiar obręczy, tym większą rurę można poddać inspekcji.

Cecha Wartość
Zakres średnic rur Od DN110 do DN350
Wbudowany nadajnik do lokalizacji Tak
Długość przewodu kamery 120 m
Rozdzielczość kamery D1(720x576)
Możliwość nagrywania materiału z inspekcji Tak w formacie .AVI
Licznik metrów Tak
Autopoziomowanie obrazu Tak
Specyfikacja kamery inspekcyjnej dla rur DN110-DN350

Dlaczego warto wykonać inspekcję?

Istnieje wiele powodów dla których warto przeprowadzić monitoring kanalizacji. Najważniejsze z nich to:

Możliwość sprawdzenia przyczyny niedrożności kanalizacji
Dokładna lokalizacja uszkodzeń
Analiza stanu technicznego instalacji
Oszczędność pieniędzy dzięki eliminacji przyczyny problemu

Kamerowanie kanalizacji wykonywane jest głównie w przypadkach powtarzających się niedrożności kanalizacji, wtedy kamera "odkrywa" wszystkie problemy związane z instalacją takie jak deformacja rury (zagniecenia), wystające uszczelki, miejscowe załamania spadku itp. które bezpośrednio przyczyniają się awaryjnego funkcjonowania kanalizacji. Bazując na doświadczeniu możemy poświadczyć, że jedynie inspekcja kanalizacji jest w stanie stwierdzić jednoznacznie przyczynę cyklicznych nidrożności rur - nagle fakty zastępują "wróżenie z fusów" .

Samo przeprowadzenie inspekcji kanalizacji nie jest zawsze związane jednoznacznie z problemem - często monitoring kanalizacji wykonywany jest na potrzeby odbiorów powykonawczych zarówno zewnętrznej sieci jak i wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej.

Główne cele kamerowania kanalizacji

Kamerowanie kanalizacji może być przydatne w wielu przypadkach związanych z instalacją i nie tylko. Poniżej zostały wymienione jedynie główne przypadki wykorzystania inspekcji tv kanalizacji:

  • Inspekcje odbiorowe sieci kanalizacyjnych
  • Inspekcje wewnętrznych (podposadzkowych) instalacji kanalizacyjnych
  • Monitoring kanalizacji w eksploatacji
  • Ustalenie przyczyn cyklicznych awarii kanalizacji
  • ... oraz wiele innych przypadków związanych z rurami (niekoniecznie kanalizacyjnymi)

Rodzaje wad wykrywanych dzięki inspekcji kanalizacji

Dzięki wykorzystaniu kamery inspekcyjnej można znaleźć wiele typów uszkodzeń instalacji kanalizacyjnej, które mają bezpośredni na występowanie awarii:

  • Uszkodzenie mechaniczne rur - jeden z najpoważniejszych typów uszkodzeń instalacji kanalizacyjnych, które jest głównie powodem poważnych awarii kanalizacji.
  • Wystające uszczelki - wystawanie materiału uszczelniającego połączenia rur jest bardzo częstą przyczyną cyklicznej niedrożności kanalizacji, ponieważ papier oraz inne materiały występujące w kanalizacji sanitarnej zaczepiają się o uszczelkę co w następstwie prowadzi do zmniejszenia przepływu oraz zapchania się kanalizacji.
  • Przeszkody/ciała stałe - często w wieloletnich instalacjach kanalizacyjnych lub nowo wybudowanych znajdujemy deski, cegły oraz inne przeszkody zmniejszające przepustowość rury co może prowadzić do powstania niedrożności.
  • Nieprawidłowe spadki - kamery samojezdne mogą wykryć miejscowe załamania spadku, które w późniejszym użytkowaniu są bardzo problematyczne, ponieważ na odcinkach posiadających nieprawidłowe spadki tworzą się osady czasami trudne do usunięcia.
  • Nieszczelność połączeń rur - są przyczyną wypływania ścieków poza rurę (zjawisko eksfiltracji) lub wpływania wód gruntowych do wnętrza sieci kanalizacyjnej (zjawisko infiltracji). Wada ta może prowadzić do poważnych uszkodzeń nawierzchni, znieczyszczenia środowiska ściekami płynącymi w sieci kanalizacyjnej lub w przypadku inflitracji zwiększyć ilość ścieków trafiających do oczyszczalni co skutkuje podwyższeniem kosztów.
§

Prawo o monitoringu kanalizacji

Monitoring kanalizacji ma swoje odzwierciedlenie w Polskich Normach na podstawie których budowa sieci kanalizacyjnej powinna zawierać kontrolę wizualną od wewnątrz za pomocą kamery inspekcyjnej. Na podstawie wymagań zapisanych w Polskich Normach mogą Państwo wymagać od wykonawcy instalacji kanalizacyjnej przeprowadzenia monitoringu kanalizacji podczas odbioru powykonawczego.

Inspekcja rur kamerą jest obecnie zawarta w normach - Punkt 12 Polskiej Normy "Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych" (PN-EN 1610 z marca 2002r.) mówi, że po zakończeniu montażu rur powinno się przeprowadzić m. in. kontrolę wizualną wybudowanej kanalizacji. Punkt 5.2 Polskiej Normy PN-EN 13508-2 wspomina, że wcześniej wymieniona kontrola wizualna kanalizacji powinna odbywać się za pomocą specjalnej kamery od wewnątrz.

Materiały video z monitoringu kanalizacji

W poniższych filmach znajdą Państwo materiały z przeprowadzonych inspekcji kanalizacji. Zachęcamy do oglądania!


Zobacz również...
Udrażnianie kanalizacji w Katowicach

Udrażnianie kanalizacji

Udrażnianie kanalizacji jedynie specjalistycznym sprzętem pozostawia długotrwały efekt. Sprawdź nas!

Udrażnianie kanalizacji

Czyszczenie kanalizacji na terenie Katowic

Czyszczenie kanalizacji

Wysokociśnieniowe czyszczenie kanalizacji usuwa najtwardszy tłuszcz, piach oraz inne złogi. Twoja kanalizacja nie oprze się sile 200 bar!

Czyszczenie kanalizacji

Radiowa lokalizacja uszkodzeń kanalizacji w Katowicach

Precyzyjna lokalizacja uszkodzeń kanalizacji

Precyzyjnie zlokalizujemy Twój problem kanalizacją! Koniec kopania lub kucia na wyczucie.

Lokalizacja uszkodzeń